piątek, 4 marca 2016

Ilość białka w diecie

Każda osoba posiada bardzo indywidualną ilość białka w diecie, która może dać odpowiednie skutki, która może spowodować, że osiągnięcie określonych celów sportowych jest bardziej możliwe, jest łatwiejsze. Oczywiście nie jest tak, że możemy w stosunku do każdej osoby z góry określić ilość białka, która będzie optymalna. Tutaj mamy do czynienia z wieloma zależnościami i tak naprawdę ilość białka, jaka powinna znaleźć się w diecie danej osoby, jest bezpośrednio zależna od wielu aspektów. Przede wszystkim musimy w tym miejscu wskazać na rodzaj wysiłku, jaki jest podejmowany, rodzaj aktywności fizycznej, z jaką mamy do czynienia. Inaczej to wygląda, gdy mamy do czynienia ze sportem typowo wytrzymałościowym, a zupełnie inaczej, gdy mówimy o sporcie siłowym. To jednakże nie wszystko. 

Ile potrzeba nam białka?

Ilość białka, która powinna znaleźć się w codziennej diecie zależy, bowiem również od takich aspektów jak czas trwania treningów, jak ich intensywność, zależy od kondycji danej osoby, od jej płci jak i od jej wieku. Jeśli mowa o sportach wytrzymałościowych, to przyjmuje się, iż osoba, która się nimi ima, powinna przyjmować około 1,2 do 1,4 grama białka na kilogram masy ciała. W sportach siłowych czy też siłowo-szybkościowych ilość tego białka zwiększa się i wynosi od 1,4 do 1,8 grama na kilogram masy ciała. 

Białko a masa mięśniowa

Pewnym wyjątkiem jest sytuacja, w której bardzo nam zależy na dużym przyroście masy mięśniowej. Wówczas przyjmuje się, że ilość spożywanego codziennie białka powinna wynosić w granicach od 1,8 do 2 gram na kilogram masy ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyjmując takie wartości białka w codziennej diecie możemy mówić o bardzo dużej wydajności treningu, możemy mówić o uzyskaniu tego celu, który sobie stawiamy, możemy mówić o właściwej, skutecznej, o optymalnej dla nas diecie. Ilość białka w codziennym planie żywieniowym nie jest wartością obojętną i powinna być bardzo ściśle określona. Nie można tego bagatelizować, gdyż nie dostarczając odpowiedniej ilości białka, nie osiągniemy zadowalającego nas efektu treningowego.
http://www.epiotrkow.pl/news/Suplementacja--zdrowy-styl-zycia,24555

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz